ÇOCUKLARDA KABUSLAR,KORKU,SAYIKLAMA

Çocuklardaki Uyku Problemleri: Kabuslar, Korku, Sayıklama
   

Uykuda görülen sayıklamalar, fiziksel veya duygusal olarak bir rahatsızlığın işareti değildir. Yaygın olarak görülmekle birlikte yaşın ilerlemesiyle genelde kaybolur.

Gece korkuları da sık rastlanan bir durumdur. Çocuklar geceleri karanlıktan, yalnız kalmaktan, yatağın altında veya dolabın içinde canavar olduğuna inandıklarından korkabilirler. Bu tür korkular, çocuğun yatma zamanına direnç göstermesine neden olur.

Korkuların ortaya çıkma sebepleriyse farklı olabilir: Çocukla ilgilenen kişinin yokluğu, evde yaşanan bir değişiklik (taşınma, misafir gelmesi, ailevi problemler, vs.), yeni bir kardeşin gelmesi, yuvaya başlamak, şiddet içeren yayınlar izlemek, seyahat etmek, allerji veya başka bir hastalık sonrası gibi nedenlerle karşımıza çıkabilir.

Uyku terörü ya da gece terörü olarak adlandırılan uyku bozukluğu ise daha ciddi bir sorun olup 3 – 5 yaş arası çocukların yaklaşık %5’inde görülebilen bir durumdur. Genellikle çocuk uyuduktan ilk 2 saat sonra ortaya çıkar. Çığlık atıp yatağın içinde oturan veya odada dolaşan korku içinde gözleri açık olan çocuk, aslında uyumaya devam etmektedir. Uyandırmaya çalışsanız da cevap vermez. 10 – 30 dakika arasında süren bu durumu çocuk ertesi sabah hatırlamayacaktır.

Nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte ailesinde bu durum yaşanan çocuklarda daha sık görülür. Gece terörü, psikolojik stres veya yorgunluk sebebiyle de ortaya çıkabilir. En geç 12 yaşında sona eren bu nöbetlerde yapmanız gerekenleri şöyle özetleyebiliriz:

 • Yeniden uyumasına yardımcı olun. Çocuğu uyandırmak için zorlamayın. Işıkları açın, sakin olun. Yumuşak bir sesle "geçti, evdeyiz, herşey yolunda, hadi uyu" gibi rahatlatıcı sözler tekrarlayın. Elini tutmayı veya sarılmayı deneyebilirsiniz ama iterse direnmeyin.
 • İncinmekten koruyun. Çocuk kalkıp dolaşıyorsa pencere, balkon, merdiven veya sert cisimlerden koruyun. Sakin bir biçimde yatağına döndürmeye çalışın.
 • Gece sizin dışınızda ilgileneceklere durumu ve yapacaklarını açıklayın.

  Gece terörünü engellemek için kullanılan ve oldukça olumlu sonuç alınan bir yöntemi uygulayabilirsiniz. Çocuğu izleyin ve korku nöbetlerinin geldiği zamanı belirleyin. Nöbetin başlamasından 15 dakika önce çocuğu tamamen uyandırın, yataktan çıkarın ve 5 dakika uyanık tutun. Bu yöntemi 7 gece peşpeşe tekrarlayın, nöbetler tekrarlarsa 7 gece daha aynı yöntemi uygulayın.

  Korkulu rüyalar olan kabuslar, gece teröründen çok daha yaygın bir durum olup genelde gece yarısı veya sabahın erken saatlerinde görülür. Çocuklar kabuslarını hatırlarlar ve çok korkmuşlarsa ertesi gün anlatmaya devam ederler. Kabusların gerçekte olmadığı sadece hayal oldukları anlatılmaya çalışılabilir ama çocukların korkması bütünüyle engellenemez. Anne baba olarak nasıl bir terbiye uyguladığınıza bağlı olarak yeniden uyuyana kadar yanında olmak, yatağınıza almak, kapısını ve ışığını açık bırakmak gibi çeşitli yöntemlerle sakinleştirmeye çalışabilirsiniz.
 •  

   

   

  NOT:www.modernanne.com sitesinden alınmıştır.

   

   


   

  Yorum Yaz
  Arkadaşların Burada !
  Arkadaşların Burada !